Blinkist : Never Stop Learning

2016 verilerine göre Amerika’da yayınlanmış toplam kitap sayısının 13 milyonun üzerinde olduğunu biliyor muydunuz? Her yıl artan bir oranla ülkemizde ve Dünya’da binlerce kitap yayınlanıyor. Bizler ise insani hızlarda bu hıza yetişmeye çalışıyor; vaktimizin, aslında temelde ömrümüzün kısıtlı olması sebebiyle en iyilerini seçmeye çalışıyoruz.

Blinkist AppBir de tabi bilginin çağımızın en değerli varlığı haline gelmesi ile birlikte güncel yayınları takip edebilmek için hayatımızda yer açmaya çalışıyoruz. Ne kadar artık her türlü bilgi elimizin altında ve erişilebilir olsa da bilginin aklımızda olmasının avantajlarını da göz ardı edemiyoruz.

Kurgu içermeyen her türlü gelişim kitabını ele alalım. Konu ister sağlık, ister ekonomi, ister tarih, ister iş hayatı olsun aslında hepsinin özünde verilmek istenen temel bir yada birkaç fikir/bilgi var. 80/20 kuralına inanan biri olarak 100 sayfalık bir kitapta verilmek istenen ana fikrin 20 sayfadan ibaret olduğunu varsayarsak geri kalan 80 sayfa işin hikaye kısmı oluyor. Ne kadar şanslıyız ki bu inanca sahip Alman bir grup şahane bir uygulama yaratmış: BLINKIST.

Blinkist’in konsepti, kurgu içermeyen kitapların verilmek istenen ana fikrine on beş dakika içerisinde ulaşılabilmesini sağlamak üzerine kurulu. Kitapları bizler için okuyup, hikaye kısımlarını kibarca eliyorlar ve 250’şer kelimelik yoğunlaştırılmış özetler haline getiriyorlar. Bizlere ise bir kitabı okumak için 15 dakikamızı ayırmak kalıyor.

Fikir, bazı kitap kurtlarına biraz yavan gelmiş olsa da 2,000 üzerinde kitap içeriğine sahip uygulamanın Dünya çapında 1 milyon takipçisi var.  Ayrıca bazı kitaplar için sesli okuma uygulaması ile trafikte, otobüste seçtiğiniz kitabı dinleme olanağı sayesinde bu sayı giderek artıyor.

Uygulama hem iOS hem de Android uyumluluğu sunarken kitapları Kindle üzerinden okuma imkanı da sunuyor. Ancak uygulama üyeliğinin yıllık olması ve ülkemiz para birimininin değerinin sürekli artması (!) nedeniyle fiyatlar biraz kabarık gözüküyor. Uygulamanın ücretsiz versiyonunda her gün uygulamanın seçtiği yalnızca bir kitabı okuyabiliyorsunuz. Ücretli versiyonlarda ise 2,000 üzerinde farklı kategorilerde yer alan kitapları sınırsızca okuyabiliyor, dinleyebiliyor veya Kindle’ınıza gönderebiliyorsunuz.

Kısaca yoğunluktan şikayet edip kitap okuyamayanlar, sürekli değişen ve gelişen bilgi çağında geri kalmak istemeyenler için çöpe atılmış bir para olmayacaktır.

Şimdiden iyi okumalar,

Woman!nTouch

10

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

The following two tabs change content below.

Cansu

Çok okuyan, çok dinleyen ama çabuk unutan Cansu, bu özelliğini annesinden aldı. Kalıcı hafıza edinemediğinden birçok şeyi yazarak kaydetmeyi huy edindi. Ne kadar 1.65 boyuyla inandırıcı gözükmese de yıllarca lisanslı voleybol oynadı. Klasik gitarıyla konservatuvar sınavlarına hazırlanırken “adam gibi meslek edin, müziği hobi olarak yap” baskıları ile Endüstri Mühendisi olmaya karar verdi. Gaza gelip gitarı da sattı. Şimdi yenisini almak için para biriktiriyor. Lisans eğitimini Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra bir süre Yönetim Danışmanlığı firmalarında çalışan Cansu, uzun süredir Bilişim sektöründe kurumsal hayatına devam ediyor. İlgi duyduğu teknoloji, tasarım ve edebiyat konularında konuşma, konuşabileceği insanlarla tanışma fırsatını her zaman bulamayacağı gerçeği ile yüzleştiğinden beri daha çok okuyor, daha çok yazıyor...

Latest posts by Cansu (see all)

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir